Jarnicki Damian"Siedlce stały się moim – drugim – po rodzinnym Zambrowie, domem, w którym nie tylko ukształtowała się moja droga edukacyjna, zawodowa, ale również prywatna. To tu osiadłem na stałe, poznałem swoją Żonę Natalię (która jak ja – o czym później – studiowała „kilka roczników niżej” – ten sam kierunek), jak również wiele przyjaźni na całe życie, które potwierdzają zaszczyty bycia „świadkiem”/ „starszym” na ślubach, właśnie nowo-poznanych (również na tym samym kierunku studiów), w Siedlcach ludzi.
W młodości zapalony piłkarz, regularnie występujący w Reprezentacji Województwa Podlaskiego w piłce nożnej, „ocierający się” o reprezentację Polski U-15. Od dziecka wierny kibic Manchesteru United. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie: profil humanistyczny, rozszerzenie: język polski-historia.
Relacjonując wykształcenie wyższe. Jestem absolwentem Uniwersytetu w Siedlcach (wcześniej studiując już na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach), stricte Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie (wcześniej Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa), w którym przeszedłem trzy szczeble edukacyjne. W latach 2010-2013 i 2013-2015 – studiowałem kierunek „bezpieczeństwo narodowe”. Na poziomie licencjackim, wybrałem i ukończyłem specjalność: bezpieczeństwa państwa; na poziomie magisterskim, specjalność „wywiad konkurencyjny”, zaś w latach 2015-2019 procedowałem kolejne semestry studiów doktoranckich (w latach 2018-2019 Prezes Koła Naukowego Doktorantów Nauk o Bezpieczeństwie). Do 2022 roku, pracowałem nad finalizacją dysertacji doktorskiej, pt. „Rosyjska wizja współczesnej globalnej architektury bezpieczeństwa”, która doczekała się w 2023 r. (581 stron) publikacji książkowej. Moją ambicją jest napisanie, przynajmniej kolejnych dwóch książek przed 40-stką. A weny i tematów związanych z bezpieczeństwem – niestety dla sytuacji i percepcji bezpieczeństwa państwa polskiego, ale „stety”, z punktu widzenia potrzeby wyjaśniania zjawisk w środowisku bezpieczeństwa, nie brakuje.

Siedlce i Uniwersytet w Siedlcach były, wydaje się, mi pisane, z racji tego, że zamieniłem się miejscem z ludźmi, którzy mnie kształtowali jako studenta, gdyż była Alma Mater, jest moim aktualnym miejscem pracy, gdzie od jesieni 2022 roku jestem Adiunktem w Instytucie (Nauk o Bezpieczeństwie), z którego się studencko wywodzę. Jestem członkiem instytutowego Zespołu badawczego ds. Teoretyczno-empirycznych studiów nad bezpieczeństwem międzynarodowym. Moje zainteresowania badawcze dotyczą kwestii systemowych bezpieczeństwa globalnego dla funkcjonowania współczesnych państw, które związane są z przemianami w światowym układzie sił, zjawiskami geopolitycznymi, jak i megatrendami bezpieczeństwa – m.in. informacyjnymi, kulturowymi czy asymetrycznymi. Wg stanu na lato 2024 r., oprócz pierwszej książki autorskiej, jestem autorem ponad 50 publikacji naukowych, obecnych w renomowanych czasopismach naukowych, autorem haseł leksykonów, jak również redaktorem monografii zbiorowych. Regularnie również przybywa mi zaproszeń do recenzowania artykułów w innych czasopismach naukowych. Od 2018 roku pełnię ponadto funkcję Zastępcy Redaktor Naczelnej czasopisma naukowego  „De Securitate et Defensione. O Bezpieczeństwie i Obronności” – obecnego na punktowanej liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Przywołując wcześniejsze osiągnięcia, wykształcenie odebrane w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach, które stało się nie tylko wektorem zawodowym, ale również po prostu codziennym hobby, pozwoliło m.in. na zaszczyt zostania w 2018 roku Laureatem pierwszej Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne (a dodatkowo odznaczenia Złotą Wstęgą PTG-za Zasługi dla Geopolityki Polskiej), jak również rozwijanie – w okresie 2019-2022 – kariery zawodowej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej (opiniując zagadnienia krajowej, jak i międzynarodowej ochrony ludności – unijne: vide – współpracy z Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego czy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności) – najpierw jako Starszy Specjalista w Wydziale Zarządzania Kryzysowego (Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej), a następnie Zastępcy Naczelnika – Wydziału Współpracy Krajowej – Biura Ochrony Ludności, pełniąc przy tym m.in. w latach 2020-2022 - funkcję przedstawiciela KG PSP do Polskiego Komitetu Normalizacji – stricte członka Komitetu Technicznego KT 306 ds. Bezpieczeństwa Powszechnego i Ochrony Ludności. 
 
Świadomie i serdecznie mogę polecić Siedlce, Uniwersytet w Siedlcach, w tym szczególnie Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, jako miejsca, którym można zaufać pod kątem jakości kształcenia i uwarunkowań środowiska prorozwojowego dla ludzi stojących przed dylematem wyboru drogi studenckiej".