A CH

Anna Charuta- doktor habilitowana nauk biologicznych, specjalność anatomia.

Siedlczanka, ukończyła klasę biologiczno-chemiczną I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Następnie w 1994 r studia na kierunku biologia- specjalność nauczycielska w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. 1 stycznia 1995 rozpoczęła pracę w Katedrze Morfologii Kręgowców macierzystej uczelni jako asystent, od 2003 jako adiunkt. Prowadziła zajęcia z anatomii człowieka i anatomii zwierząt.

Doktorat z nauk biologicznych uzyskała w 2003 r. W 2012 rozpoczęła pracę w Pracowni Morfologii Kręgowców na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach. Była członkiem Rady Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W 2014 uzyskała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Biologii i Biotechnologii habilitację z nauk biologicznych, specjalność anatomia.

Prorektor ds. Studiów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w kadencji 2016-2020. Zaangażowana w kształcenie przyszłych kadr medycznych.

Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Współtwórca kierunków studiów: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia.

Kierownik Projektów: ,, Centrum symulacji medycznej-szansą na podniesienie jakości kształcenia”, oraz projektu:,, Program rozwojowy na kierunku pielęgniarstwo UPH w Siedlcach” realizowanych w ramach Programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przewodnicząca zespołu ds. utworzenia Programu Rozwojowego dla kierunku pielęgniarstwo pt.: ,, Program rozwojowy dotyczący utworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach”.  Badania naukowe dotyczą morfologii kręgowców, anatomii prawidłowej oraz anatomii porównawczej, a w szczególności anatomii skóry ludzkiej (ze szczególnym uwzględnieniem wpływ barwników zawartych w tuszu do tatuowania ciała na komórki skóry i funkcjonowanie organizmu), anatomii układu krążenia, oraz anatomii mózgowia, w tym bariery krew-mózg.  Obecne badania biomedyczne dotyczą również parametrów morfologicznych tkanki kostnej, a w szczególności gęstości tkanki kostnej (BMD) z wykorzystaniem modelu zwierzęcego.

Autorka wielu publikacji naukowych w dyscyplinie nauki o zdrowiu oraz w dyscyplinie nauki medyczne.

Odznaczona przez Prezydenta RP ,,Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę” oraz medalem ,, Za zasługi dla Siedleckiej Uczelni”.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zainteresowania: anatomia czynnościowa mózgowia, psychologia, trychologia, jeździectwo.