Drodzy czytelnicy!

Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami w kolejnym „odcinku” bloga Biura Karier :)

Cieszymy się, że właśnie czytacie te słowa, oznacza to, że poprzednie posty były dla Was interesujące i po prostu, że blog Wam się podoba.

Dziękujemy!😊

Wybór ścieżki zawodowej to jedno z największych wyzwań życiowych dla człowieka.

Dlatego chcemy się przyjrzeć temu bliżej.

Odpowiednie prowadzenie ścieżki zawodowej jest bardzo ważne. Jednak sama świadomość nie wystarczy. To istotny pierwszy krok, a za nim będą kolejne. Na tym etapie najczęściej zaczynają się pojawiać pytania: właściwie w jaki sposób to zrobić? To szeroki temat, ale My przedstawimy kilka najważniejszych elementów, nad którymi warto się zastanowić, stając przed takim pytaniem.


Kim jestem?

Po pierwsze, decydując się na świadome planowanie ścieżki kariery, warto przyjrzeć się samemu sobie, obserwować jacy jesteśmy, jakie są nasze naturalne predyspozycje, co lubimy robić, co sprawia nam przyjemność.

Wydawać by się mogło, że przecież to oczywiste.. A jednak… Doświadczenie pokazuje, jak często decyzja o świadomym wyborze drogi zawodowej przyczynia się do odkrywania samego siebie... Dzieje się tak dlatego, że musimy trochę się nad tym zastanowić, czasem zweryfikować to jacy jesteśmy naprawdę, a w jaki sposób o sobie myślimy, przedstawiamy, a czasem kreujemy. Lepsze wiedza o sobie pozwala na bardziej trafny, lepiej dopasowany do nas wybór drogi zawodowej. Przyglądając się sobie odkrywamy nasze cechy charakteru, nasz temperament, nasze predyspozycje, nasze umiejętności, zdolności. Zastanawiamy się co nam sprawia przyjemność, w co angażujemy się z zapałem. Jednocześnie to moment, w którym możemy zauważyć, czego nie lubimy robić, czego unikamy, wykonywanie jakich czynności sprawia, że się denerwujemy, frustrujemy, itp. Np. przez pryzmat temperamentu, wiemy, że inna praca będzie odpowiadała cholerykowi, a inna melancholikowi.


Mocne strony

Ważnym elementem jest też uświadomienie sobie swoich mocnych stron, odkrycie ich. Warto wziąć to pod uwagę podczas całego procesu poszukiwania drogi zawodowej. Oczywiście, mogą pojawić się głosy, że trzeba też pracować nad swoim słabymi stronami. Jak najbardziej. Wiedza o swoich słabych stronach, pozwala ustalić, z jakimi wyzwaniami zawodowymi nie będzie Ci po drodze.

Przede wszystkim mamy wykorzystać swoje mocne strony, to co wychodzi nam najlepiej, to w czym czujemy się dobrze, wykonywanie czego sprawia nam radość i czujemy się w tym dość swobodnie i pewnie.

Jeśli nie wiesz, jakie są Twoje mocne strony, wszystko w porządku.

Teraz masz na to czas, miejsce i ludzi do pomocy 😊

Warto zacząć od rozmów z bliskimi:  zapytaj, co sądzą na ten temat? Jakie jest ich zdanie? Jakie mają spostrzeżenia? Jak Cię widzą? Co w Tobie lubią? Z jakimi cechami lubią pracować?

To też świetna okazja na poznanie perspektywy osób, które Cię otaczają, a więc też widzą Cię i odbierają. To może być ważne w kontekście przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

Jeśli masz poczucie, że to za mało informacji, skorzystaj z pomocy osób, które zajmują się tym zawodowo.

Taki ktoś, jak MY 😊, będzie towarzyszyć Ci w takiej drodze. Pomożemy Ci w tym odkrywaniu 😊


Styl działania

Zwróć uwagę na to, jaki tryb życia prowadzisz - czy lubisz być w ruchu, kiedy dużo się dzieje, kiedy szybko trzeba podjąć decyzje? A może wolisz spokój, stabilizację, powtarzalność i męczy Cię nadmiar bodźców i wyzwań?

Twoim żywiołem jest praca w grupie czy preferujesz samodzielne wykonywanie zadań?

Może teraz myślisz: a skąd ja mam to wiedzieć, jeśli jeszcze nigdzie nie pracowałem/am?

Pomyśl o zadaniach do wykonania w szkole - lepiej pracowało Ci się kiedy miałeś/-aś wykonać coś zespołowo, czy indywidualnie?

To kilka aspektów do rozważenia/poznania podczas wyboru ścieżki zawodowej. Po więcej zapraszamy Cię na spotkanie w Biurze Karier 😊

Na szczęście pierwszy wybór ścieżki zawodowej nie musi być wyborem ostatecznym. Czasem próbujemy pracy w różnych miejscach, żeby przekonać się, że ta konkretna praca to jest właśnie to, że o to nam chodzi, tu realizujemy się najpełniej. Zmieniamy się przez całe życie, dzięki doświadczeniom, wyzwaniom, decyzjom, spotykanym ludziom, wraz z tym zmieniają się także nasze wizje, potrzeby, definicje sukcesu.

Dobre zaplanowanie ścieżki zawodowej na pewno pomoże już teraz skrócić czas poszukiwań odpowiedniej pracy, jak również wyeliminuje nieskuteczne działania, które niepotrzebnie zabierają nasz czas, uwagę, zaangażowanie, energię.

Zachęcamy każdego z Was do wykorzystania tych kilku lat studiowania na odkrywanie własnego wachlarza możliwości, pomysłów, koncepcji. To w realny sposób przełoży się na Waszą przyszłość, całkiem bliską dla wielu...
 
Dobrych wyborów! 😊