Postanowienia noworoczne – to temat, który od pierwszych dni nowego roku, pojawia się w wielu miejscach. W zasadzie jesteśmy trochę „zalewani” gąszczem  informacji na ten temat.

 Jedni korzystają z tego momentu i planują wiele różnych postanowień, inni dość sceptycznie podchodzą do tej kwestii, jeszcze inna grupa osób postanawia, że nie robi żadnych postanowień. Każdy ma prawo zdecydować, jak podchodzi do postanowień noworocznych.

 A Ty w której grupie jesteś?

 Nawet jeśli dziś, zakwalifikowałeś się do grupy, która nie robi żadnych postanowień, to być może za jakiś czas, zdecydujesz się na jakieś postanowienie/a i  będziesz zastanawiać się jak zrealizować to postanowienie.
 Dlatego chcemy pomóc Tobie w całym tym „przedsięwzięciu” jakim jest/są postanowienie/a noworoczne.

1. Przypomnij sobie, czy w poprzednim roku miałeś/aś jakieś postanowienia. Jeśli tak, to jakie one były, czy udało Ci się je spełnić? Jeśli się udało, to jakie czynniki o tym zdecydowały? Jeśli nie, to co wpłynęło na to, że nie udało Ci się ich zrealizować, a może na to, że nawet nie pamiętasz jakie to były postanowienia? ;)

Jeśli miałeś/aś jakieś postanowienia i je pamiętasz, najlepiej zapisz je na kartce i każde po kolei rozważ - które udało się zrealizować, które nie, a może są też takie, które są w trakcie realizacji.

2. Weź drugą kartkę i zastanów się, które niezrealizowane cele z poprzedniego roku, chciałbyś/chciałabyś przenieść na kolejny rok. Tutaj warto zastanowić się nad powodem, dla którego cel nie został osiągnięty. Jeśli jest to coś, co możesz zrobić, zmienić, coś na co masz wpływ i jest to dla Ciebie ważne postanowienie, przepisz je na kolejny rok. Natomiast jeśli były to czynniki na które nie miałeś/aś wpływu i nadal nie masz, to warto „odłożyć” to postanowienie. Być może za jakiś czas sytuacja się zmieni i będzie można wrócić do takiego postanowienia.

Jeśli spisałeś/aś już cele z poprzedniego roku, te które uważasz za możliwe do zrealizowania, zastanów się nad nowymi postanowieniami. Chyba, że uznasz, że na razie chcesz skupić się na realizacji planów z poprzedniego roku i nie chcesz sobie dokładać więcej postanowień, to po prostu tak zrób.

Natomiast jeśli zdecydowałeś/aś się na nowe postanowienia, zastanów się co to ma być?

3. Najlepiej, żeby te postanowienia nie były zbyt ogólne, tzn. schudnę, nauczę się języka angielskiego, znajdę nową pracę. Takie hasła tak naprawdę niewiele wnoszą i zapewne takimi hasłami rzucasz średnio kilka razy w miesiącu ;)

W zaplanowaniu takiego postanowienia lub postanowień, może pomóc Ci metoda SMART.

Czyli cel powinien być: S (specific)- konkretny, M (measurable) – mierzalny, A (achievable) – osiągalny, R (realistic) – realny, T (timed) – określony w czasie.

Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie, na podstawie przykładu. Zamiast postanowić sobie po prostu, że nauczę się języka angielskiego, rozłóżmy to postanowienie na części wg powyższej metody.

Postanowienie: NAUCZĘ SIĘ JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO
• konkretny
Chcę nauczyć się języka hiszpańskiego, ponieważ chcę aplikować do konkretnej firmy na konkretne stanowisko, gdzie wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego na poziomie B1.

• mierzalny
Trzy razy w tygodniu będę uczyć się hiszpańskiego, np. dwa dni w tygodniu (poniedziałek i środa) będę uczęszczać na zajęcia do szkoły językowej, a w czwartek od godz. 16.00 do 18.00 będę samodzielnie uczyć się języka.
*Najlepiej określić to za pomocą czasu, konkretnych dni.

• osiągalny
Jest to dla mnie osiągalne, ponieważ godziny pracy, zajęć na studiach nie kolidują z godzinami przeznaczonymi na naukę języka hiszpańskiego.
* Pamiętaj, jeżeli przeznaczysz trzy dni w tygodniu na realizację swojego postanowienia, a wiesz, że tak naprawdę możesz poświęcić na to dwa dni w tygodniu, to zaplanuj działania na dwa dni, nie rób założeń, których wiesz, że nie będziesz mógł/mogła zrealizować.

• realny
Opanowanie znajomości języka hiszpańskiego na poziomie B1, pozwoli mi na ubieganie się o pracę na stanowisku, w firmie w której bardzo chcę pracować, ponieważ jest ona zgodna z profilem moich zainteresowań zawodowych.

• osiągalny w czasie
Osiągnę wymagany poziom znajomości języka hiszpańskiego do 30 września 2022 r.

Może ta metoda ułatwi Tobie realizację założonych postanowień. A być może masz już swoją sprawdzoną metodę? Nieważne jaką metodę wybierzesz, ważne, żeby udało się zrealizować swoje postanowienia. I pamiętaj nie musisz rzucać się na głęboką wodę i od razu zarzucać się wieloma postanowieniami, wystarczy, że wybierzesz kilka, a może nawet jedno i będziesz je realizował krok po kroku, aż do upragnionego celu.