Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczowe, od tego może zależeć czy otrzymamy ofertę pracę czy też dostanie ją ktoś, kto przygotował się do rozmowy. Poniżej najważniejsze aspekty, o których warto pamiętać w procesie przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

  1. To o czym warto pamiętać, to poświęcenie uwagi naszemu pracodawcy, czyli zapoznanie się z informacji dotyczącymi danej firmy, miejsca do którego aplikujemy. Powinniśmy wiedzieć jaki jest profil działalności firmy, musimy znać (przynajmniej) ogólne informacje o naszym potencjalnym, przyszłym pracodawcy. I to jest bardzo ważne. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której beztrosko pytamy osobę z którą rozmawiamy (czy to będzie sam pracodawca czy osoba odpowiedzialna za rekrutację): a w zasadzie czym zajmuje się ta firma, bo nie wiem, bo nie miałem/miałam wystarczająco czasu, żeby sprawdzić. To, jak można się domyślać, skreśla nas na samym początku. W związku z tym pamiętajmy, żeby przed rozmową dowiedzieć się jak najwięcej informacji o pracodawcy/firmie.
  1. Jeśli zebraliśmy informacje o firmie do której aplikujemy, możemy przejść do przeanalizowania najczęściej zadawanych pytań przez rekruterów. Większość osób, które staje przed wyzwaniem pójścia na rozmowę kwalifikacyjną, denerwuje się tym, że nie będą wiedzieli jak odpowiedzieć na pytania zadane przez osoby prowadzące rozmowę. Jednak te obawy mogą być mniejsze, jeśli przećwiczymy sobie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli będziemy mieli przygotowane i przećwiczone odpowiedzi na te pytania, to na pewno wpłynie na zmniejszenie poziomu stresu, co z kolei wpłynie na swobodniejszą i spokojniejszą rozmowę.
  1. Wiadomo już, że jednym z podstawowych warunków dobrego przygotowania się do rozmowy, są prawidłowo sporządzone dokumenty aplikacyjne. Ale to nie wystarczy, trzeba znać też ich treść. Nie możemy pozwolić sobie na brak znajomości własnego CV, co niestety się zdarza. I jak łatwo się domyślić, zdecydowanie nie wygląda to dobrze w oczach rekrutera. Także pamiętajmy, żeby dobrze znać swoje CV. A jeśli mimo to nie czujemy się zbyt pewnie, zawsze możemy wziąć CV ze sobą. W tym punkcie należy zaznaczyć, że w przypadku gdy na rozmowę kwalifikacyjną zabieramy ze sobą dokumenty, np. świadectwa pracy, zaświadczenia, referencje, to pamiętajmy ułóżmy je w taki sposób, aby w przypadku, gdy pracodawca poprosi nas o jakiś dokument, spokojnie go wyciągnąć, a nie wyciągać wszystkie dokumenty, w poszukiwaniu tego konkretnego.
  1. Kolejna kwestia, to nasz wizerunek w sieci, to o czym na pewno często zapominamy, czy nawet nie mamy świadomości, że może to mieć jakikolwiek wpływ na nasze szanse znalezienia zatrudnienia. Większość z nas posiada konta na różnych portalach społecznościowych. Warto zastanowić się w tym miejscu nad tym w jaki sposób prowadzimy/zarządzamy naszym kontem. Należy przyjrzeć się temu, jakie informacje zamieszczone są na naszych profilach, jakie są udostępniane zdjęcia, filmy, komentarze, jakie strony lajkujemy, jakie posty zamieszczamy itp. Część osób posiada także profile na LinkedIn czy Goldenline, tu też należy zwrócić uwagę, czy informacje podane na tych portalach są zgodne z informacjami zawartymi w CV. Pamiętajmy o tym i rozsądnie zarządzajmy naszymi profilami na różnego rodzaju portalach społecznościowych, zarówno tych prywatnych jak i zawodowych.
  1.  Przygotowanie pytań, które chcemy zadać rekruterowi/pracodawcy. To też ważny element naszych działań przygotowujących do rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście może zdarzyć się tak, że osoba prowadząca rozmowę, wyczerpująco opowie o firmie, stanowisku, obowiązkach, zadaniach, możliwościach rozwoju, zarobkach itp., że w zasadzie odpowiedzi na wszystkie nasze pytania już poznaliśmy. Ale taka sytuacja nie zdarza się często. Za to często, a w zasadzie prawie zawsze rekruter na końcu pyta, czy mamy jakieś pytania. I tu zdecydowanie warto zadać pytanie. A jakie pytania można zadać rekruterowi, tego będzie można dowiedzieć się w kolejnych artykułach.
  1. Ważne jest również, żeby sprawdzić czas dotarcia na miejsce rozmowy kwalifikacyjnej. Jedną z gorszych wpadek, które możemy zaliczyć, to spóźnić się na spotkanie. Dlatego warto wcześniej wszystko zaplanować, żeby nawet w przypadku, kiedy np. musimy trochę dłużej postać w korku lub nasz autobus się spóźni, na spokojnie móc dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną.
  1. Jak Cię widzą, tak Cię piszą! Nie zapominajmy, że poza tym co powiemy na rozmowie, jakie mamy kwalifikacje i umiejętności, ważne jest też to w jaki sposób zachowujemy się na rozmowie. Jak jesteśmy ubrani, w jaki sposób się witamy, siedzimy, jaką mamy mimikę twarzy, jakie wykonujemy gesty.