CV (Curriculum Vitae) – jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych. Kolejny wpis na blogu, to właśnie jemu zostanie poświęcony.
Zacznijmy od jego definicji.
CV czyli Curriculum Vitae w dosłownym tłumaczeniu znaczy życiorys. Jest to dokument aplikacyjny stosowany podczas rekrutacji. Najczęściej jest on podstawowym i najważniejszym dokumentem w procesie rekrutacji.
Wydawać by się mogło, że o CV już prawie wszystko zostało napisane i powiedziane, że Internet oferuje mnóstwo wzorów, przykładów jak napisać CV, to jednak okazuje się, że to wcale nie takie łatwe zadanie. Dlatego w tym miejscu postaramy się Wam pomóc, podpowiedzieć jak to zrobić poprawnie, a nawet nie tylko poprawnie, a najlepiej :D Przedstawimy najważniejsze elementy, które powinny być zawarte w CV.
Ale o szczegółach będzie trochę później :)
Zacznijmy od dyskusyjnej kwestii, a mianowicie od zdjęcia. Umieszczać czy nie? Są różne szkoły na ten temat. Jedni mówią, żeby umieszczać, inni niekoniecznie. Jak w wielu przypadkach ta sprawa pozostaje do rozpatrzenia indywidualnie, biorąc pod uwagę ofertę na którą aplikujemy.
Jeśli jednak zdecydujemy się na dodanie zdjęcia, pamiętajmy, że to nie może być tzw. pierwsze lepsze zdjęcie. Oczywiście, tu też zależy od stanowiska. Trochę inne zdjęcie możemy wstawić aplikując na pracownika agencji reklamowej, a inne na pracownika banku. Ważne, żeby nie były to zdjęcia z wakacji, z różnego rodzaju zabaw/imprez, po prostu takie, które nie będą podważały naszego profesjonalizmu i zabierały nam możliwości przejścia do dalszych etapów rekrutacji.
Kolejna sekcja to DANE OSOBOWE I KONTAKTOWE.
W tym miejscu należy wpisać swoje imię i nazwisko, aktualny numer telefonu, adres mailowy. Przy adresie mailowym trzeba zwrócić uwagę czy mamy profesjonalny adres, tzn. najlepiej, żeby było to imię i nazwisko, np.
Nie podajemy żadnych nieprofesjonalnych adresów mailowych, np. kwiatuszek24.gmail.com.
Co do miejsca zamieszkania, to nie są to informacje konieczne, więc nie musimy ich podawać.
Kolejna sekcja w CV, to PODSUMOWANIE ZAWODOWE.
To bardzo ważna sekcja, to taki pierwszy opis naszej osoby. Więc naprawdę warto dobrze się zastanowić, co i jak tu napisać. W tej sekcji musimy się jak najlepiej zaprezentować/zareklamować. Nie należy jednak przesadzać z ilością zdań. Optymalną opcją będą 3-4 zdania, ale też niezbyt długie.
W podsumowaniu zawodowym możemy wpisać kim jesteśmy, czym się zajmujemy, jakie mamy osiągnięcia i jakie korzyści może mieć pracodawca, kiedy nas zatrudni.
Następnie skupiamy się na DOŚWIADCZENIU ZAWODOWYM. Wskazujemy tu miejsca w których pracowaliśmy/pracujemy, odbywaliśmy staż, praktyki, tu też możemy wpisać wolontariat. Podajemy tu nazwę pracodawcy, lata pracy w danej firmie, nazwę stanowiska, zadania, które wykonywaliśmy na danym stanowisku. Dobrze jest, kiedy możemy tu wpisać nasze konkretne osiągnięcia.
W przypadku kiedy tych stanowisk jest dużo, musimy wyselekcjonować to co będzie najkorzystniejsze pod kątem oferty na którą aplikujemy. Jeśli ostatnie kilka lat pracowaliśmy w branży IT i w tym kierunku szukamy pracy, to staż, który odbyliśmy 10 lat temu w księgowości, raczej nie będzie istotną informacją dla naszego potencjalnego pracodawcy.
Pamiętajmy, że stosujemy tu odwróconą chronologię, czyli ostatnie miejsce pracy wpisujemy na samej górze, a pierwsze miejsce pracy na końcu.
Kolejna sekcja, którą musimy opisać to WYKSZTAŁCENIE. W tej części CV wpisujemy szkoły, które ukończyliśmy. Jeśli mamy ukończone studia wpisujemy nazwę uczelni, lata trwania nauki, nazwę kierunku, ew. nazwę specjalności i uzyskany tytuł. Jeśli jesteśmy studentami, również podajemy takie same dane, z jednym wyjątkiem, że tu nie podamy daty zakończenia studiów, za to trzeba tam podać informację, że nadal studiujemy. Raczej nie wpisujemy szkoły średniej, chyba, że w jakiś sposób łączy się ze stanowiskiem na które aplikujemy.
Kolejny element CV to opis UMIEJĘTNOŚCI, które możemy podzielić na twarde i miękkie. Zastanówmy się jakie mamy umiejętności. Pamiętajmy, że możemy je podzielić na i miękkie. Twarde to umiejętności, które możemy potwierdzić dokumentem. Natomiast miękkie, to cechy charakteru, osobowości. Obecnie umiejętności miękkie to bardzo ważny element „układanki” podczas wyboru najlepszego kandydata.
Dlatego warto zastanowić się nad tym co wpiszemy w nasze CV. Pamiętajmy by kierować się tymi cechami, które zostały zawarte w ogłoszeniu o pracę.
Oczywiście nie przypisujmy sobie cech, których nie posiadamy. Raz ze względu na to, że jeśli zostaniemy zatrudnieni na stanowisku gdzie ta cecha jest kluczowa, to szybko okaże się, że my jednak nie jesteśmy odpowiednimi kandydatami na to stanowisko. A dwa, że sami będziemy się męczyli, próbując udawać kogoś kim nie jesteśmy.
Jeśli mamy ukończone szkolenia, szczególnie jeśli są ważne przy ubieganiu się o pracę na danym stanowisku, możemy utworzyć kolejną sekcję, czyli SZKOLENIA/KURSY.
W tej części wskażmy szkolenia, które ukończyliśmy. Jeśli mamy ukończonych wiele szkoleń, to wpiszmy te, które są najważniejsze pod kątem stanowiska o które się ubiegamy. Napiszmy tytuł szkolenia, czas w którym się odbywał i ew. jednostkę realizującą szkolenie.
Kolejna sekcja to JĘZYKI OBCE. Nie jest ona obowiązkowa, ponieważ jasne jest to, że jeśli ktoś nie posiada znajomości żadnego języka obcego, to nie ma sensu umieszczać tej sekcji w swoim CV. Pamiętajmy też, że jeśli słabo znamy jakiś język, to czasem lepiej w ogóle tej znajomości nie wpisywać, ponieważ i tak nie będziemy mogli jej wykorzystać w pracy.
I kolejna rzecz o której należy pamiętać, żeby nie zawyżać sobie poziomu znajomości języka obcego. Jest to umiejętność, którą łatwo zweryfikować już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego jeśli napiszemy, że posiadamy bardzo dobrą czy nawet dobrą znajomość języka obcego, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej okaże się, że jednak minęliśmy się z prawdą, to raczej możemy być pewni, że tej pracy nie dostaniemy. Kolejna kwestia to jak określić poziom języka obcego. Powyżej zostały użyte określenia dobry i bardzo dobry, ale raczej nie są one preferowane do stosowania w CV, ponieważ są zbyt ogólne. Każdy może mieć inną definicję „dobrej” znajomości języka obcego. Wskazane jest, by znajomość języka obcego określać w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, tzn. określi znajomość w skali A1-C2.
Poziom A1 odpowiada najmniejszej biegłości języka obcego, a poziom C2 największej biegłości.
Kolejna sekcja, którą umieszczamy w CV to ZAINTERESOWANIA. To sekcja w której mamy wskazać jakie są nasze zainteresowania. Najlepiej by było, gdyby te zainteresowania były związane ze stanowiskiem na które się ubiegamy, ale naturalnie nie zawsze tak musi być. Trzeba pamiętać, żeby nie wpisywać zbyt ogólnych zainteresowań. Czyli nie wpisujmy: muzyka, książki, oglądanie filmów, wycieczki. To zbyt ogólne i bądźmy szczerzy, większość kandydatów wpisuje takie zainteresowania. Oczywiście jeśli ktoś lubi czytać książki bądź słuchać muzyki, to nic w tym złego. Ale zazwyczaj jest tak, że mamy swoje ulubione gatunki muzyki bądź ulubionych wykonawców, tak samo jest z książkami. Dlatego zamiast pisać ogólnie napiszmy np. muzyka jazzowa; czytanie biografii (w szczególności aktorów); wycieczki rowerowe, kino czeskie itp.
Ważne jest też to, żeby nie wymyślać sobie zainteresowań o których nie mamy większego pojęcia. Nie wpisujmy, że uwielbiamy kino skandynawskie, kiedy nie obejrzeliśmy ani jednego takiego filmu. Bo jeśli okaże się, że wśród osób rekrutujących znajdzie się koneser kina skandynawskiego, to jest duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy zapytani właśnie o ten rodzaj zainteresowania. No i możemy się domyślać jaki to będzie miało wpływ na ostateczną decyzję odnośnie naszego zatrudnienia.
Następna sekcja to oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, czyli tzw. KLAUZULA. Wydawać by się mogło, że brak tej sekcji, która przecież nie posiada żadnych danych o nas, nie jest tak istotny. Ale jest wręcz przeciwnie, brak tej sekcji spowoduje, że nie będziemy mogli wziąć udziału w rekrutacji, ponieważ dana firma nie będzie mogła przetwarzać naszych danych. Treść klauzuli możemy znaleźć w Internecie. Zwracajmy jednak uwagę na to, że czasem w ogłoszeniu pojawi się treść klauzuli, której wymaga pracodawca i wtedy trzeba zastosować tę klauzulę.
Ostatnia rzecz o której musimy pamiętać, to podpis pod CV. Chyba, że CV wysyłane jest w formie elektronicznej, wtedy podpis nie jest wymagany.
Pamiętajmy też, że nie tylko treść, ale forma również jest ważna. Nawet jeśli treść naszego CV będzie świetna, to jeśli zostanie to wszystko przedstawione w nieuporządkowany sposób, to istnieje szansa, że osoba, które weźmie w ręce nasze CV nie będzie mogła wyciągnąć tych najważniejszych informacji. A wiadomą sprawą jest to, że rekruter, który dostanie mnóstwo CV, na każde z nich poświęci tylko od kilku do kilkunastu sekund. A więc musimy
tak stworzyć to CV, aby zainteresowało rekrutera na tyle, by zatrzymał się przy nim na chwilę dłużej lub odłożył je do głębszego przeanalizowania.
CV to ważny element procesu rekrutacji, najczęściej od tego zależy czy w ogóle zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Dobre CV to większa szansa na zaproszenie na rozmowę, a zatem większa szansa na podjęcie zatrudnienia. Dlatego warto się „przyłożyć” do napisania CV, a jeśli czujemy, że nie do końca wiemy jak to zrobić, skorzystajmy z pomocy osób, które zajmują się pisaniem dokumentów aplikacyjnych.
Mamy nadzieję, że zawarte w tym wpisie informacje pomogą Wam w procesie tworzenia CV.
Możecie skorzystać również z naszej pomocy, czyli napisać CV w Biurze Karier.